Jak wybrać sprzęt ułatwiający poruszanie się dla starszych?

Wiele osób w podeszłym wieku ma spore trudności z poruszaniem się. Jest tak, ponieważ wraz z upływem lat ich organizm stopniowo zaczyna odmawiać posłuszeństwa, a do tej pory sprawne kończyny nie spełniają swojej roli. Przyczyną trudności ruchowych okazują się też liczne wypadki, które w młodszym wieku bywają zupełnie niegroźne. Na co powinno się zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni sprzęt, który ma pomóc starszym członkom rodziny w swobodnym przemieszczaniu się z miejsca na miejsce? Bardzo wymagającym pomieszczeniem w przypadku osób, które mają problemy z poruszaniem się, jest oczywiście łazienka.

Zwłaszcza w bloku, gdzie zwykle mamy do czynienia z wyjątkowo ciasnymi pomieszczeniami, swoboda ruchów jest ograniczona nawet w przypadku osób sprawnych, a co dopiero chorych, cierpiących na jakiekolwiek niedowłady. Przede wszystkim, warto zainstalować specjalne uchwyty przy toalecie oraz wannie, by ułatwić takim domownikom siadanie oraz wstawianie. Ważne, by podczas ich zakładania dobrze się zastanowić, na jakiej wysokości je umieścić, by danej osobie było wygodnie z nich korzystać. Nie zaszkodzi też pomyśleć o założeniu maty antypoślizgowej, która zminimalizuje ryzyko ewentualnego wypadku.

Swobodę poruszania się gwarantuje też wózek. Obecnie można wybierać wśród wielu modeli, dlatego też warto dłużej się zastanowić i wybrać taki, który spełni wymagania użytkownika. Trzeba się zastanowić, czy lepszy będzie model składany, łatwy do schowania i przenoszenia, czy raczej nieskładany, który z drugiej strony gwarantuje większą stabilność. Powinno się też zastanowić nad zamontowaniem specjalnych półek, do których osoba starsza będzie miała łatwy dostęp (brak konieczności schylania się lub wstawania z wózka).

Innym, alternatywnym rozwiązaniem okażą się chwytaki – wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby oraz ilości miejsca do zagospodarowania.